Otomasyon Sistemlerinde Çözüm Ortağınız  

Nikel Kaplama Tesisleri

AKIMSIZ NİKEL KAPLAMA

Fosfor içeren (%4-12 arası) alaşımlı bir kaplamadır. Sürtünme katsayısı düşük, lehimlenebilir, özellikle korozyona karşı yüksek dirençli bir tabaka oluşturur.
İstenilen tabaka akımlı olmadığı için kaplama kalınlığı kimyasalın içinde kalma süresi ile ayarlanır. Alüminyum, pirinç, bronz gibi alaşımlara, çelik ve metalik malzemelere akımsız nikel kaplama yapmak mümkündür. Kimyasalın ulaştığı her yerde kaplama homojen bir yapıya sahiptir. Akımsız Nikel Kaplama ile 500-600 HV (48-52 HRC)'ye kadar sertlik elde edilebilmektedir. Kaplama sonrası 390oC 'de ısıl işlem ile kaplama sertliği 1000-1100 HV (58-60 HRC)'ye kadar çıkarmak mümkündür. Sertliği sert krom kadar iyidir ve sürtünme açısından da doğal bir kaydırıcılığa sahiptir. Korozyona karşı korunacak parçalara 20-30 mikron, sertlik istenilen parçalara 30-40 mikron kaplama uygulamak yeterlidir. Kaplama hızı ve kalınlığı banyo sıvısı ile temas eden parçanın bütün yüzeylerinde hemen hemen aynıdır. Çukur ve kör deliklere de eşit kalınlıkta kaplama vermektedir. Paslanmaz çeliğin kullanıldığı yerlerde maliyeti düşürmek amacıyla çelik malzemeden üretilerek akımsız nikel kaplama uygulanmakta olup, paslanmaz çelik maliyetinden kurtulmak mümkün olmaktadır. Tecrübeli kadromuzla Silah, Makine, Kalıp gibi imalat sektörlerinde Akımsız Nikel Kaplama ile hizmet vermekteyiz.

AKIMSIZ NİKEL KAPLAMA

Metal kaplama işlemlerinin içinde en çok kullanılan kaplama çeşididir. Hemen hemen her türlü metal parçaların kaplanmasında genelde nikel kullanılır. Fakat kanserojen etkileri nedeniyle alerjik reaksiyonlar yaratabildiğinden Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesinde gıda ve tekstil sektöründe artık yerini nikel içermeyen (nikelfree) kaplama çeşitlerine bırakmaktadır. Ancak bu etkileri belli olmasına rağmen sanayinin pek çok kesimi tarafından yinede kullanılmaktadır. Nikel kaplama metal yüzeyle direkt uygulana bildiği gibi bakır kaplanmış yüzeylerede uygulanabilir. Bu nikel kaplamanın kalitesini ve ömrünü uzatacaktır. Nikel üzerine okside veya siyah nikel kaplama yada sarı altın vb.. gibi kaplamalarda yapmak mümkündür.

 

Etiketler :

  • nikel kaplama
  • Nikel Kaplama
  • NİKEL KAPLAMA
  • NIKEL KAPLAMA
  • akimsiz nikel kaplama
  • akımsız nikel kaplama
  • Akımsız Nikel Kaplama
  • AKIMSIZ NİKEL KAPLAMA
  • AKIMSIZ NIKEL KAPLAMA

 İLETİŞİM BİLGİLERİ