Otomasyon Sistemlerinde Çözüm Ortağınız  

Krom Kaplama Tesisleri

NİKEL KAPLAMA

  • Akımsız Nikel Kaplama

Fosfor içeren (%4-12 arası) alaşımlı bir kaplamadır. Sürtünme katsayısı düşük, lehimlenebilir, özellikle korozyona karşı yüksek dirençli bir tabaka oluşturur.
İstenilen tabaka akımlı olmadığı için kaplama kalınlığı kimyasalın içinde kalma süresi ile ayarlanır. Alüminyum, pirinç, bronz gibi alaşımlara, çelik ve metalik malzemelere akımsız nikel kaplama yapmak mümkündür. Kimyasalın ulaştığı her yerde kaplama homojen bir yapıya sahiptir. Akımsız Nikel Kaplama ile 500-600 HV (48-52 HRC)'ye kadar sertlik elde edilebilmektedir. Kaplama sonrası 390oC 'de ısıl işlem ile kaplama sertliği 1000-1100 HV (58-60 HRC)'ye kadar çıkarmak mümkündür. Sertliği sert krom kadar iyidir ve sürtünme açısından da doğal bir kaydırıcılığa sahiptir. Korozyona karşı korunacak parçalara 20-30 mikron, sertlik istenilen parçalara 30-40 mikron kaplama uygulamak yeterlidir. Kaplama hızı ve kalınlığı banyo sıvısı ile temas eden parçanın bütün yüzeylerinde hemen hemen aynıdır. Çukur ve kör deliklere de eşit kalınlıkta kaplama vermektedir. Paslanmaz çeliğin kullanıldığı yerlerde maliyeti düşürmek amacıyla çelik malzemeden üretilerek akımsız nikel kaplama uygulanmakta olup, paslanmaz çelik maliyetinden kurtulmak mümkün olmaktadır. Tecrübeli kadromuzla Silah, Makine, Kalıp gibi imalat sektörlerinde Akımsız Nikel Kaplama ile hizmet vermekteyiz.

  • Elektrolitik Nikel

KROM KAPLAMA

Siyah Krom Kaplama okside edilmiş krom partikülleri ile elde edilen bir krom kaplama yöntemidir. Siyah Krom Kaplama yüksek korozyon dayanımı ve rengi nedeniyle birçok parçanın son kaplaması olarak kullanılmaktadır. 
Siyah krom ile kaplanacak yüzey kumlama ve polisaj işlemi gibi proseslerden geçerek dekoratif amaçlı mat yada parlak olarak kaplamaya hazır hale getirilmektedir. İsteğe bağlı olarak Siyah Krom Kaplama üzerine ELEKTROLAK KAPLAMA uygulanarak çok daha mükemmel sonuç alınmaktadır. ELEKTROLAK KAPLAMA yöntemi aşırı korozyona maruz kalan parçalarda tercih edilmektedir. Siyah Krom Kaplama yöntemi özellikle Tekstil, Makine ve Silah Sanayisinde tercih edilmektedir. 

Kaplanmış parçaların dayanım ömrü kaplanmaya oranla % 100'e yakındır. Özellikle zamak ve demir parçaların çok iyi derecede bakır kaplanması gereklidir. Bakır kaplama kalınlığı 25 mikrona kadar çıkılması halinde parçaların ömrünü en az beş yıl korumuş olursunuz. Bakır kaplama yüzeylerine kimyasal olarak okside yapmak mümkündür. Bakır kaplamanın üzerine her türlü kaplama yapmak mümkündür. Bakır kaplanmış yüzeylerin üzerine yapılan kaplamaların dayanıklılığı arttırılmış olur. Bakır banyoları Asitli ve Siyanürlü olarak iki çeşittir.

 

Etiketler :

  • nikel kaplama
  • Nikel Kaplama
  • NİKEL KAPLAMA
  • NIKEL KAPLAMA
  • krom kaplama
  • Krom Kaplama
  • KROM KAPLAMA


İLETİŞİM BİLGİLERİ